Zumba ve Pilates İle Kışın Forma Girin

Zumba ve Pilates İle Kışın Forma Girin
10 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 640 kez okundu.

Kışın; Pilates ve Zumba Yaparak Formda Kalın 

Formda kalmak ve fit görünmek; her bayanın istediği bir şeydir. Havalar güzel olduğunda spor yapmak bizlere daha kolay gelirken ve insan bu dönemlerde sporu ayrı bir keyifle yaparken; havaların soğumasıyla birlikte spor yapma isteği de ister istemez azalıyor. Ancak bu dönemde de yapılması gereken farklı sporlar yer alıyor.

Uzmanlar; kışın pilates ve zumba gibi sporların tercih edilmesini öneriyor. Kışın formda kalmak ve hayatınızı düzene sokan spordan uzaklaşmamak adına; siz de pilates ve zumbayı tercih edebilirsiniz.

Doğru nefes alma tekniklerini ve vücudun dengede kalarak omurgayı desteklemesini anlatan pilates; kışın yapılabilecek olan sporların başında geliyor.

Pilatesin Faydaları

Spordan kışın da uzaklaşmamak ve formda kalmak adına yapabileceğiniz pilates; daha çok doğru nefes alma tekniklerine dayanan bir spor dalıdır. Kontrol bilimi olarak da adlandırılan pilates; bedenin dengeli bir şekilde durmasına yardımcı olmaktadır. Omurgayı destekleyen ve vücut iskeletinin en doğru pozisyona gelmesini sağlayan bu spor dalı; çeşitli egzersiz programlarıyla formda kalmanızı da sağlayacaktır. Nefes egzersiz teknikleri ile başlayacak olan pilates dersleri; daha sonra yavaş yavaş diğer hareketlere geçilmesi ile devam eder ve vücudunuz dengede kalmaya alıştıkça da hareketler biraz zorlaşır. Aslında vücudunuz dengede olacağı için; başta zor gibi gelen bu hareketleri aslında kolay bir şekilde yapacaksınız. Pilateste 6 temel ilke olup, bunlara uyulması takdirde olumlu sonuç alınmaktadır. İşte pilatesin 6 ana prensibi:

 • Konsantrasyon,
 • Kontrol,
 • Merkezleme,
 • Akıcı Hareket,
 • Kesinlik,

Birçok farklı dans türünü bünyesinde barındıran ve ritme dayalı bir spor dalı olan Zumba; 7 farklı türüyle, kışın yapabileceğiniz spor dallarından bir tanesidir.

Zumbanın Faydaları

Hızlı ya da yavaş ritimli müzikler eşliğinde vücudun direnç kazanmasına yönelik çeşitli egzersizlerin yapıldığı bir spor dalı olan zumba; kışın rahatlıkla yapabileceğiniz bir spor dalı olarak dikkat çekiyor. Eğer herkes gibi siz de kışın spordan soğumamak ve fit görünümünüzü sürdürmek istiyorsanız; bu sporu tercih edebilirsiniz. Ça-Ça, Samba, Oryantal Dans, Hip-hop, Tango gibi dans türlerinde kullanılan birtakım müziklerin yer aldığı zumba sporunda; 7 farklı yöntem yer almaktadır. Bunlar içerisinde havuz içerisinde yapılan Aqua Zumba da yer almaktadır. Zumbanın size sağlayacağı yararlar şu şekildedir:

 • Çağımızın sorunu olan psikolojik sorunların ve stresin ortadan kalkmasını sağlar.
 • Koordinasyon ve odaklanma yeteneğinizi geliştirir.
 • Kilo kaybı yaşamanıza yardımcı olur.
 • Vücudunuzun daha sıkı ve diri olmasına olanak tanır.
 • Özgüveninizin artmasına yardım eder.
 • Ruh halinizin olumlu yönde eğilim göstermesini sağlar.
 • Yeni arkadaşlar edinerek, sosyal çevrenizi genişletmeniz konusunda da yardımcı olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git