Uykusuzluk Kilo Aldırıyor

Uykusuzluk Kilo Aldırıyor
25 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 1.006 kez okundu.

Uyumadığımız Her Gün 300 Kalori Daha Fazla Alıyoruz!

Dünya çapında yapılan araştırmalara göre, uykusuzluk kalmak kiloya sebep oluyor. Eğer uykusuz kalmayı alışkanlık haline getirirseniz; kısa sürede çok fazla kilo alabilirsiniz. Yapılan araştırmalarda; uykusuz kalan bir kişinin ertesi gün 300 kalori daha fazla aldığı saptanmıştır.

Uykusuzluk Kilo Aldırıyor

Uykusuz kalan kişilerde, bazı sistemler görevlerini yerine getirmediği için, ertesi gün boyu sürekli karnınız acıkacak ve sürekli bir şeyler yeme isteği duyacaksınız. Siz de uykusuz kaldığınız ya da çok az uyduğunuz günün ertesinde açlık hissi duyuyor musunuz? Çünkü yapılan araştırmalar bunu kanıtlar nitelikte. Avrupa Klinik Beslenme Dergisi tarafından saptanan bu gerçek; yorgun ve uykusuz kaldığımız her an daha fazla kalori ihtiyacı duyduğumuzu göstermektedir. Uyku, en az dengeli beslenme ve spor egzersizleri yapma kadar fit kalmada büyük öneme sahiptir. Diyabet ve obezite nedenleri arasında da, uykusuz kalmak yer alıyor.

Uykusuzluk metabolizmayı yavaşlatıyor

Yaşları 18 ila 50 arasında değişen grup üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde; uykusuz kalmanın kilo aldırdığı gerçeği ortaya çıktı. Kadın ve erkek olmak üzere, normal kilolu ve fazla kiloya sahip olan kişilerin yer aldığı 172 kişi üzerinden yapılan araştırmalarda; kaliteli uyku uyumayanların kilo almaya meyilli oldukları gözlendi. 7 il 12 saat arasında verimli uyku geçirenlerin, fit duruma kavuşmalarının daha kolay bir hal aldığı gözlenirken, 3-5 saat kalitesiz uyku uyanların ise; kısa sürede fazla kilo aldığı gerçeği dikkat çekti.

Uykusuzluk obizite ve diyabete yol açıyor

Uzmanlar tarafından da zaten iştahla ilişkisi olan leptin ve ghrelin hormanlarının; uykusuzluk ile alakalı olduğu dile getirilmektedir. Az uyuyan ya da bir günü uykusuz geçirenlerin fazla kalori yakamadıkları ve yorgunluktan dolayı zevk arayışı içerisine girdikleri bu süreçte, yiyeceklere yöneldikleri ifade ediliyor. Uykunuzu tam vaktinde ve yeteri kadar almanız ise; daha sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmanız konusunda sizlere yardımcı oluyor.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git