Moda’nın İnsan Hayatına Getirdiği Yenilikçi Bakışlar

Moda’nın İnsan Hayatına Getirdiği Yenilikçi Bakışlar
8 Mart 2018 tarihinde eklendi, 39 kez okundu.

Moda’nın İnsan Hayatına Getirdiği Yenilikçi Bakışlar

Hayatımıza yer edinen renklerin ne anlama geldiklerini biliyor musunuz? Aslında hepsinin bir anlamı, enerjisi, çağrıştırdıkları vardır. Yani aslında hepsi farklı bir olguyu çağrıştırmaktadır. Fizyoloji ve psikolojimizi de etkilerler. Derine inildiğinde aslında hepimizin üzerinde olumlu ya da olumsuz etkileri olduğu görülmektedir. Çünkü duyularımızı etkilerler.

modanın insan hayatına etkisi

Çalışma ortamı ya da ev ortamında renklerin insanlar üzerinde çağrıştırdıklarından yola çıkarak etrafımızda bulundurduğumuz eşya ve objelerin renklerini bu yolla belirleyebiliriz. Bundan yola çıkarak renkleri anlamlarına uygun kullanmak şarttır. Anlamlarını bilmeliyiz ve o doğrultuda renkleri hayatımızda ki yerlerine yerleştirmeliyiz yoksa renklerden olumsuz anlamda etkilenme olasılığı yüksektir. Duygulardan davranışlara kadar tüm sosyal ve kültürel çevremizi etkilemektedirler. Fakat buna rağmende sevdiğimiz renklerden de uzun süre ayrı kalmamamın gerektiğini uzmanlar belirtmektedir.

Bunun yanı sıra; özellikle evlerimizden uzak tutmamız gereken renkler vardır. Bunların başında da siyah ve kırmızı gelmektedir. Bu renkler sürekli çevremizde olduğu sürece ruh halimizi ve dengemizi olumsuz yönde etkiler. Bizi olumlu yönde etkileyen renklerin başında da,  lila, mavi, yeşil ve pembe gelmektedir. Büyük şirketlerde renklerin insanlar üzerinde ki etkisinden yola çıkmaktadırlar.  Farklı şirketlerin logolarına da dikkat edersek bunları görürüz. Açlığı hatırlatan ya da dikkatleri çeken renkler ön planda kullanılır.Renklerin bu anlamda pazarlamada ve iş dünyasında büyük etkileri vardır. Yapılan sosyal deneylerde bunları kanıtlamaktadırlar.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git