Moda Trendlerini Kim Belirler?

Moda Trendlerini Kim Belirler?
20 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 875 kez okundu.

Moda Trendlerini Kim Belirler?

Modayı yakından takip edenler; özellikle her sene ve her sezon moda olan kıyafetlerin, çantaların, ayakkabıların, elbiselerin, abiyelerin, gelinliklerin, saç stillerinin, dekorasyonun ve daha birçok tasarımın kimler tarafından belirlendiğini merak ediyor. Moda trendleri; merkezi Paris olarak bilinen tasarımcıların, pazarlamacıların, sosyologların, psikologların ve sanat eleştirmenlerinin yer aldığı bir ekip tarafından belirleniyor. Ancak bunun planlı bir şekilde önceden çalışması oluşturuluyor.

Moda Trendleri

Merkezi Paris’te

İlk olarak yaşam tarzı adı altında bir çıkış noktası belirleniyor ve ardından bu noktadan harekete geçiliyor. Dünya çapında birçok merkezde insanların yaşam tarzı ile alakalı araştırmalar yapılıyor. İnsanlar en çok neyi tüketir ünlüler nelere harcama yaparlar, önümüzdeki sezonda daha çok neler tüketilecek gibi sorulara cevap arandıktan sonra asıl çalışma başlıyor. Bunun yanı sıra bu ekip tarafından birçok kuruluşa da başvuru yapılarak fikir alışverişinde bulunuluyor. Bu konuda da Dünya Renk Birliği ilk sırada geliyor. Sıra ilk olarak tasarımların renkleri belirleniyor ve renklerden hareket edilerek tasarımlar dizayn ediliyor. Renk seçiminden sonra sıra kumaş tercihine geliyor. Kumaş seçiminde; bir sonraki sezonda hangi mevsim yaşanılacak buna ayrıca dikkat ediliyor. Moda trendlerini belirleyen ekip; uzun ve hummalı bir çalışmanın ardından yeni sezon için her alanda farklı tasarımların ortaya atılmasına önayak oluyor. Genelde birkaç yıl öncesinden yapılan çalışmalar; birçok farklı ülkeden de destek görüyor. Farklı ülkelerde yer alan moda tasarımcıları; bu ekibe destek veriyor ve bir nevi onlarda moda trendlerinin belirlenmesinde etkin rol oynuyor.

Birçok Farklı Ülkeden Katılım

Amerika’dan, Avrupa’nın farklı kentlerinden ve Uzakdoğu’dan bir araya gelerek Paris’te toplanan moda tasarımcıları; yeni sezonun modasına yön vermek adına güçlü bir beyin fırtınası gerçekleştiriyorlar. Farklı ülkelerin moda tasarımcılarından her biri, ilk olarak kendi kültürleri, yaşam tarzları ve ülkelerinde yaşayan insanların tüketim alışkanlıkları ile alakalı bilgiler sunuyor. Ardından önce trend olması beklenen renkler belirleniyor ve daha sonra kumaş seçimine geçiliyor. Bu noktada dokular, iplik seçimi de doğal olarak ortaya çıkıyor. Son olarak da kalıp, yani form adı verilen noktaya geçilerek, moda trendlerinin belirlenmesinde son aşamaya gelinmiş oluyor. Bu şekilde yeni sezonun moda trendleri belirleniyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git