Makyaj Fırçaları Nasıl ve Ne Sıklıkla Temizlenmeli?

Makyaj Fırçaları Nasıl ve Ne Sıklıkla Temizlenmeli?
23 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 514 kez okundu.

Makyaj, birçok bayanın hergün uyguladığı bazı bayanlar ise sadece özel günlerde tercih ettiği güzellik uygulamasıdır. Yüzünüzde kullandığınız makyaj ürünleri ve içeriklerine dikkat ettiğiniz kadar bu ürünleri kullanırken yararlandığınız makyaj fırçası ve çeşitli yardımcı araçların temizliğine dikkat etmelisiniz.

Biriken kalıntılar zamanla zararlı ve yüzünüzde sorunların yaşatacak problemlere dönüşebilir. Bu yüzden sizlere, makyaj fırçası temizliği ve ne sıklıkla temizlik yapmamız gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz.

Makyaj Fırçası Neden Temizlenmeli?

Makyaj fırçasının üzeri zaman içerisinde bakteri ve mikroplar ile dolmaya başlar. Kullanılan makyaj ürünleri ve açık koşullarda durması ile birlikte oluşan bu bakteri ve mikroplar temizlenmediği taktirde cilt üzerinde çok kötü sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden cilt sağlığı için makyaj fırçanızı düzenli bir şekilde temizlemelisiniz.

Peki makyaj fırçası ne sıklıkla temizlenmeli?

Yapılan araştırmalara göre makyaj fırçalarının haftada bir kez temizlenmesi gerekiyor. Bu durum sizin az veya çok makyaj yapmanızla ilgili olduğu gibi aynı zamanda da bakterilerin zaman içerisinde çoğalmasına da bağlı. Bu açıdan hergün makyaj yapmasınız dahi makyaj fırçalarını düzenli aralıklarla temizlemenizde fayda var.

Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenir?

Makyaj fırçalarını kesinlikle kuru bir peçeteye, havluya vb. cisme sürerek temizlemeye çalışmayın. Çünkü sadece gözle görülür partiküllerden kurtulmuş olabilirsiniz. Bu da sağlıklı bir temizlik olmayacaktır.

Makyaj fırçası temizliğinde en önemli etmen doğal ürünler kullanmaktır. Kimyasal artıklardan ve bakterilerden kurtulmak isterken bir başka kimyasala başvurmak iyi olmayacaktır. Bu açıdan doğal yöntemler her zaman en sağlıklı olanıdır. Bu açıdan bizim önceliğimiz kimyasal barındırmayan ve doğada çözülebilen temizleyicilerdir. Bunun yanı sıra da doğal zeytinyağı veya doğal vücut yağı en büyük yardımcımız olacaktır.

makyaj-fircasi-nasil-temizlenir

Eczacıbaşı markasının birçok antibakteriyel ve ekolojik sıvı deterjanları bulunuyor. Size tavsiyem bu tarz ürünler kullanmanız yönünde olacaktır. Bulamadığınız taktirde ekonomik olarak bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra zeytinyağını ya da banyoda kullandığımız vücut yağını öneriyorum.

Kullanacağınız ekolojik deterjan ve zeytinyağı-vücut yağı karışımı makyaj fırçanızı bakterilerden kurtaracaktır. Yalnız zeytinyağını uyguladığınız karışıma çok az eklemenizi öneriyoruz. Karışım içerisinde bulunması çok önemli olsa da fazla yağlı olması da istenmeyen bir durumdur. Lütfen deneyimlerinizi bizlerle paylaşınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git