Hangi Besinler Akne Oluşumuna Neden Oluyor?

Hangi Besinler Akne Oluşumuna Neden Oluyor?
15 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 545 kez okundu.

Akne Oluşumuna Zemin Hazırlayan Gıdalar Hangileri? 

Ciltte meydana gelen aknelerin birçok sebebi olabilir. Cilt tipi, hormonal yapı, genetik gibi birçok faktör akne oluşumunda etkili olsa da; aslında beslenme alışkanlıklarımız, akne oluşumuna sebep olan en belirgin etkendir. Bu yüzden akne oluşumuna neden olan besinleri bilmeli ve beslenme alışkanlıklarımızı da ona göre düzenlemeliyiz.

Birçoğumuzun şikayetçi olduğu konu; cildimizde meydana gelen akne oluşumudur. Akneler, biz bayanları oldukça rahatsız eder ve bundan kurtulmak için birçok maske tarifi uygularız. Aslında her ne kadar genetik ve hormonal faktörlerin bunda etkili olduğu söylense de; beslenme alışkanlıklarımız, akne oluşumuna büyük ölçüde neden olur. Bu yüzden akne oluşumunun açığa çıkmaması için; buna neden olan besinleri bilerek, bir beslenme programı düzenlememizde yarar olacaktır.

Karides, midye, çikolata, süt ve süt ürünleri, kızarmış gıdalar, salam, sucuk, pastırma, fast-food tarzı ürünler, aşırı kafein tüketimi ve işlenmiş gıdalar; akne oluşumuna neden oluyor.

Bu Besinlerden Uzak Durmalısınız! 

Araştırmalara göre meyve, sebze, yağsız besin, protein içeren gıda ve glisemik indeksi düşük olan besinleri tüketen insanların akne konusunda pek sorun yaşamadıkları gözlemlenmiştir. Ayrıca; beta karoten içeren besinlerin de akne oluşumuna karşı ciddi bir direnç gösterdiği saptanmıştır. Bu şekilde beslenmek, akne oluşumunun önüne geçmek adına büyük bir önem taşıyor. Peki akne oluşumuna ortam hazırlayan besinler hangileri; bir de onlara göz atalım…

  • Akne oluşumuna neden olan en ciddi besin maddesi karides olarak karşımıza çıkıyor. Karidesten kesinlikle uzak durmamız lazım.
  • Karides gibi midye de yine akne oluşumundaki en temel besin maddesidir.
  • Her ne kadar akne oluşumuna neden olmasa da; aknelerin durumunu daha da kötüleştiren çikolatalardan da mümkün olduğu kadar uzak durmamız gerekiyor.
  • Birçok konuda sağlıklı olduğu belirtilse de; Amerikan Dermatoloji Akademisi tarafından yapılan araştırmalar neticesinde, süt ve süt ürünlerinin de, akne oluşumu ile birebir ilişkisinin olduğu saptanmıştır.
  • Salam, sucuk, pastırma gibi işlenmiş ürünler; akne oluşumuna uygun ortam hazırladığı için, bu tür besinleri de tüketmemek gerekiyor.
  • Fast Food tarzı gıdalar insan sağlığına birçok yönden olumsuz etki yapıyor. Akne oluşumuna da yine uygun ortam hazırlıyor.
  • Kızarmış besin maddelerini tüketmek; akne oluşumuna ciddi şekilde zemin hazırlıyor.
  • Sinema salonlarında sıkça tükettiğimiz patlaşmış mısır ve evde film ya da dizi izlerken büyük bir keyifle yediğimiz cipsler de yine akne oluşumu açısından oldukça riski olan besin maddeleri arasında yer alıyor.
  • Aşırı kafein tüketimi, cildin erken yaşlanmasına ve akne oluşumuna neden oluyor. Özellikle kahve içerken yanında mutlaka bir bardak su tüketmeli ve aşırıya kaçmamalısınız.
  • İşlenmiş gıdalar, vücut için en tehlikeli besin maddeleri arasında yer alıyor. Bu tür besinler, akne oluşumunu da tetikliyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git