Çeyizlik Oya Modelleri

Evlilik hazırlığı içerisinde olan genç kızlar; çeyizlerini hazırlarken, birçok detaya da dikkat etmek zorundadırlar. Yanlış ya da eksik yapacakları bir şey; çeyizlerinin kötü bir şekilde hazırlanmasına ve karşı taraf önünde küçük duruma düşmesine neden olabilir. Çeyiz denilince de ilk olarak akla el işleri gelmektedir. Özene bezene işlenen oyalar; gelin adaylarının çeyizlerinde yerini alan ve ön plana çıkan parçalardandır. Çeyizlik oya modelleri arasından seçim yapacak olan genç kızlar; karşılarına çıkan örnekler arasından tarzlarına en uygun olanı seçerler. Bu şekilde işledikleri oyalar sayesinde çeyizlerinde yer alan birtakım eşyaların da daha güzel bir görünüme sahip olmasına yardımcı olurlar.

Çeyizlik Oya Modelleri 17

Çeyizlik oya modelleri ile işlenen eşyalar arasında; tülbentler, yazmalar, broşlar, masa örtüleri ve havlular yer almaktadır. Bu tür eşyaların kenarlarına yapılacak olan oyalar ile daha güzel ve daha cezp edici bir görünüme sahip olmaları sağlanabilir. Düğünden önce çeyiz hazırlayan genç kızlar; genelde yakın çevresinden oya örnekleri alırlar ve bunlar arasından en beğendiklerini işlerler. Bu şekilde de çeyizlerini daha görkemli ve daha sıra dışı bir hale getirerek, görecek olan kişilerin etkilenmesini isterler. Artık internet üzerinden de çeyiz hazırlayacak olan bayanlar; örneklere bakabilirler. Bu sayede başkalarından örnek almalarına da gerek kalmaz. Oyalar; tığ ve iğne oyası olmak üzere 2 farklı şekilde yapılır. Genelde ilk başlayanlar iğne oyalarını tercih etmek ve daha fazla profesyonelleşmeye başladıktan sonra da tığ oyası ile çeşitli eşyaların kenarlarını süslemektedir. Her 2 oya modeli ile de yapılan birbirinden güzel motifler mevcuttur.

Çeyizlik Oya Modelleri 22

Tığ işi oyalar; ince işçilik gerektiği için daha fazla değer görmektedir. Yapması her ne kadar zor olsa da; göze daha hoş geldiği için birçok genç kız bu oya modelini tercih etmektedir. Tığ işi oya yapacak olan bayanların dikkat etmeleri gereken nokta ise; renk ve kumaşın üzerindeki desendir. Eğer hangi rengi yapacağınıza bir türlü karar veremiyorsanız; her sene olduğu gibi bu sene de el işlerinde moda olan kırmızıyı tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda bu senenin oya modelleri alanında en fazla rağbet gören renklerinden mavi rengini de kullanabilirsiniz. Çeyizlik oya modelleri arasından seçim yaparken; tarzınızı ve zevkinizi en iyi şekilde yansıtacağınız modelleri uygulamanızda da fayda vardır. Zira içinize sinmeyen bir modeli; sırf yakınınız ya da bir tanıdığınız bunu da yapsana dedi diye yapmamalısınız.

Aşağıdaki galeride en güzel çeyizlik oya modelleri yer almaktadır; teker teker bakarak siz de bu konuda hakkında bir fikir sahibi olabilir ve çeyizleriniz için örnek bulabilirsiniz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git