2017 Gelinleri Bu Oyalarla Çeyizlerini Hazırlıyor

Yeni Yılda Hangi Oyalar Moda Oluyor? 

Gelin adaylarının çeyiz hazırlayacağı esnada oyalara olan ilgileri bir hayli artmaktadır. Türk toplumlarında çeyizin önemini bilen gelin adayları; çeyizlerinin görsel açıdan daha modern ve hoş durması adına oyalar işlemektedirler. Gerek havlu, gerek tülbent kenarına işlenen oyaların; masa örtüsü şeklinde olan versiyonları da bulunuyor. Herkes kendi zevkine göre önceden modelleri araştırarak, istediği motifi işleyebilirken; bu şekilde eşyalar daha güzel ve görkemli bir hal almaktadır.

Dünya evine girmeye hazırlanan ve bu yüzden de çeyiz hazırlayan kızlar; çeyizlik oya modelleri ile çeyizlerinin daha ilgi çekici bir görünüme kavuşmasına imkan sağlarlar. Yazma ve havlu kenarlarına işlenerek, bu tür eşyaları görsel açıdan daha güzel hale getiren oyaların 2 farklı tipi bulunmaktadır. İğne ile yapılan oyalar ve tığ ile yapılan oyalar içerisinden her gelin adayı; kendi zevkine uygun olan motifi tercih ederek, el becerisi ile bu motifleri havlu ya da tülbent kenarlarına işlemektedirler. Çeyizler bu sayede daha güzel görünüme kavuşurken; diğer insanların bu şekilde çeyizlere olan ilgileri de artmaktadır.

Çeyizlik Tığ Oyaları 

2017-tig-oyasi

Çeyiz yapacak olan gelin adaylarının karşılarına çıkan oya modelleri arasında ilk olarak tığ oyaları karşımıza çıkıyor. Genelde gelin adayları tığ ile acemi dönemlerinde oya yaparlar. Daha kolay işlendiği için birçok kız tığ ile oya yapmayı tercih eder. Bu şekilde hata payı daha az olur ve işlenmesi gereken havlu ve tülbentlerin kenarları daha hızlı bir şekilde işlenir. Gelin adayları tığ ile yaptıkları oyalarda bir nevi acemiliklerini de üzerlerinden atarlar. Çeyizli tığ oyası modelleri içerisinde çiçek desenleri ve farklı motifler yer almaktadır.

Çeyizlik İğne Oyaları 

ince-oya-ornegi

Gelin adaylarının ustalıklarını konuşturdukları oya modeli ise; çeyizlik iğne oyası olarak ön plana çıkmaktadır. Acemiliklerini tığ oyalarında atan gelin adaylarını; ustalık eserlerini ise iğne oyalarında ortaya koymaktadır. Her ne kadar işlenmesi tığ oyalarına göre daha zor olsa da; en güzel örnekler ve motifler iğne oyaları ile ortaya çıkmaktadır. Çeyizler iğne oyaları ile işlenmesi durumunda çok daha güzel ve çok daha zarif bir hale gelmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git